آنها چگونه می اندیشند

چند ماهی بود به زندگی روزمره مشغول بودم، یعنی کارکردن، پول درآوردن، خرج کردن و همین.

تجربه این شرایط بسیار لذت بخش بود، وقتی قرار نباشد به ذهنت فشار بیاوری و به جامعه خودت فکرکنی، وقتی بیشترین چیزی که روی آن تمرکز می کنی لیست خریدی هست که در منزل جا گذاشته ای ویا اینکه امشب شام چی داری؟! و در مسیر خانه بادقت بسیار زیاد چندتا روزنامه را انتخاب می‌کنی و می‌خری برای اینکه قرار است فردا شیشه های منزل را پاک کنی؛ همه این موارد برای انسان احساس خوابیدن بر روی یک ناز‌بالشت را تداعی می‌کند(1).

مقایسه کردم این شیوه زندگی را با زندگی کسانیکه در کنار برقراری توازن در ترازوی زندگی (پول درآوردن و خرج کردن) می‌گویند باید کاری کرد تا منافع آن نه تنها برای خود بلکه برای همسایه، هم محلی و همه مردم نیز قابل لمس باشد و به آبادی زمین‌ها، انتقام دشمنان، سامان گرفتن کارها و...(2) منتهی شود، کمی زندگی کردن برایم جای سوال شد؟؟!!

این شیوه زندگی را جریان فکری سرمایه داری فعالیتهای غیر اقتصادی تعری می‌کند، و عوام جامعه به آن دنبال کار مفت رفتن می گویند و سربازان در گهواره امام خمینی آن را جهاد تعریف کردند و امروز ما به آن عرصه فرهنگی می گوییم. تفسیر نمونه آن را در ذیل آیه‌ی 110 سوره آل عمران به عنوان ویژگی بهترین امت‌ها تشریح می‌کند. و همچنان ما از آن فرار می کنیم!!

و در عجبم سربازان امام خمینی و امام خامنه ای چگونه می‌اندیشند که خود را فقط اسیر کار، درآمد و مصرف نکرده اند و در عرصه جهاد همچنان پیشتازند؟

پا نوشت:-----

1- البته باید بیدار باشیم. همه باید بیدار باشند. نمیخواهیم و نباید بالش نرم زیر سرمان بگذاریم، براى خودمان لالائى بخوانیم؛ هى بگوئیم دشمن شکست خورد، دشمن ضعیف است، ما قوى هستیم؛ این نباید ما را به خواب ببرد. ما باید بیدار باشیم؛ همان طور که امیرالمؤمنین فرمود: وقتى درگیرى دارید، باید بیدار باشید. درگیرى به اختیار من و شما نیست. دشمن میخواهد درگیرى داشته باشد؛ حالا درگیرى سیاسى، درگیرى امنیتى، درگیرى اقتصادى. همه‌اش درگیرى نظامى هم نیست. وقتى درگیرى هست، باید بیدار بود. (مقام معظم رهبری 19/10/1389)

2- امر به معروف و نهی از منکر واجب بزرگ الهی است که بقیه واجبات به وسیله آن برپا می شود، و به وسیله آن راهها امن، کسب و کار مردم حلال و حقوق افراد تامین می‌گردد. و در سایه‌ی آن زمینها آباد می شود و از دشمنان انتقام گرفته می شود و در پرتوی آن همه‌ی کارها سامان می یابد. (امام محمد باقر علیه السلام)

 

/ 3 نظر / 28 بازدید
جمعه ی سبز

ما منتظر صبح شب یلداییم. . گر میسر نشود بگذری از کوچه ما / گاه گاهی دل ما را به پیامی بنواز...

مجتبی

سلام. جواب اون سوالت:نه خیلی کم و نه خیلی زیاد و البته نه کاملا مثل داستان این فیلم و شاید موارد مشابه.. خسته نباشی.. اینم همین جوری برای دلخوشی نوشتم....واسه آوینی.. دست بر پیشانیت گذاشتی و با اندکی نفس هنوز باورت جفت و جور نمی شد که می خواهی شهید شوی،می خواهی بروی.. می خواستی بروی،می خواستی شهید شوی،با اندکی نفس،اینبار با خنده ای ملس،دست بر پیشانیت گذاشتی.. و آخر رفتی تو از این قفس.. “مه”

آق علی

سلام موفق و موید باشی با مطلبی تحت عنوان نکته هایی از عالم معنا به روز هستم علی یارت