شما عقده‌ای هستی یا مردم!

در یک فوق برنامه ایده آل در یک گفتگوی تلویزیونی زنده و در یک کش و قوس گفتگو براحتی می توان افراد را شناخت. به یاد دارم بعد از حوادث انتخابات در برنامه دیروز امروز فردا با اجرای دکتر یامین‌پور و حضور حاج آقای پناهیان به این نکته اشاره شد که ای کاش این گفتگو ها و مناظره ها و مطرح کردن دیدگاههای افراد سرشناس، در مقاطع مختلف و برنامه‌های مختلف توسط سیما شکل بگیرد تا مردم بهتر بتوانند در این گفت‌و شنودها با نظرات و دیدگاههای افراد سرشناس آشنا شوند و افکار آنها شفاف‌تر برای مردم نمایان گردد. برنامه دیشب هفت نیز از آن دست برنامه های ناب بود که به زیبایی هرچه تمام‌تر چهره یکی دیگر از سرشناسان وافراد صاحب نام سینما را به مردم معرفی کرد.

 

تهمینه میلانی کارگردان نامی و سرشناس سینما در شب گذشته آنچنان در مقابل فراستی به چالش کشیده شد تا هرآنچه سالها تلاش می‌کرید در لایه‌های پنهان فیلم‌هایش به مردم بگوید به راحتی و با عصبانی شدن مطرح نماید.

در شبی به یاد ماندنی  وقتی فراستی باز هم اصولی به نقد فیلم یکی از ما دونفر پرداخت و جیرانی هم از این موضوع حمایت می‌کرد، تهمینه میلانی در برابر نقد شدن فیلمش نتوانست تاب آورد و پاسخهایی اصولی ارائه دهد، لذا دوست داشت تا فراستی را به بی اخلاقی محکوم کند و بگوید همه با او مخالف هستند. در نهایت  به ناچار در پایان نکاتی را بیان کرد که به نظرم همه کسانیکه این برنامه را می‌دیدند از تعجب خوابشان نبرده است.

تهمینه میلانی با کمال تایید و تاکید گفت: همه مردم ایران عقده ای هستند.

هرچند فراستی و جیرانی از او خواستند دیدگاه شخصی خود را به همه مردم تعمیم ندهد! ولی او همچنان تاکید کرد: نه خیر همه مردم ایران عقده‌ای هستند با این تفاوت که تعدادی از افراد بیشتر و تعدادی دیگر کمتر عقده ای هستند. در ایران به خاطر مشکلات مختلف تربیتی و سختی های زندگی هیچکس در پر غو بزرگ نشده و همه به نوعی تحقیر شده‌اند و عقده‌ای هستند!!!؟؟؟

این برنامه جالب، بسیار زیبا مشخص کرد که دیدگاه ضد ایرانی و رواج ناامیدی در بین مردم از دستور العملهای کارگردان‌های شاخص جامعه ما شده است. این دیدگاه دقیقا دیدگاه اقای آنتی اخلاق است که خرس طلا را روی دست می‌گیرد و به سیمرغ جشنواره فجر پشت می کند.

خانم میلانی، هرچند فیلم های قبلی شما برخلاف فیلم آخرتان (یکی از ما دونفر) دارای ارزشهای هنری است و ما برای آنها به لحاظ هنری احترام قائل هستیم ، اما از امروز داستان تغییر می کند چون هر اثری به خالق آن بر می گردد امروز که خودتان بیان می‌کنید می خواستید به همه مردم بگویید عقده‌ای برخورد ما با هنر خوب شما دیگر مانند قبل نیست، نمی شود چون شما با بیانی زیبا به ما اهانت می‌کنید ما نیز به شما لبخند بزنیم. بارها گفته بودیم فیلمهای شما چنین مفاهیمی را منتقل می کند ولی این تنها برداشتی بود از فیلمهایتان، ولی امروز شما آن را تاکید و تایید کردید.

لازم است نگاهی داشته باشیم به زندگی گذشته شما! در چه خانواده‌ای بزرگ شده‌اید که دچار چنین توهمی هستید؟ تعرف عقده‌ای را از فرهنگ لغات برایتان نقل می‌کنم ، عقده‌ای یعنی : ناراحتی ها روحی و رنج هایی که بر اثر لطمه خوردن های متوالی به شخصیت افراد و مورد حقارت و استهزائ واقع شدن آنها عارض می گردد اشخاصی که در طفولیت مورد حقارت و سخت گیری واقع شوند در بلوغ ممکن است کسانی کینه توز و یا خجل و گریزان از مردم باشند.

خانم میلانی بد نیست یک فیلم در مورد گذشته خود برایمان بسازید تا بهتر شما را بشناسیم. در خانواده های ایرانی‌های اصل که اسلام مدار هستند ما چنین مواردی را مشاهده نکرده‌ایم.  شما از کدام خانواده‌ها برای ما شاهد مثال می آورید.

چقدر راحت در برنامه هفت شبیه آقای آنتی اخلاق گفتید کسانیکه در غرب بزرگ شده‌اند دارای شخصیتهایی متعادل‌تر هستند از افرادی که در ایران بزرگ شده اند.

خانم میلانی نمونه ای بیاورید برای ما از تربیت غرب که کسی مانند شهیدچمران را به دنیا معرفی کرده باشد. نمونه ای بیاورید از غرب برای ما که شهید حسن باقری، باکری و غیره را تحویل جامعه داده باشد. شاید شما این گوهر های ناب را نیز عقده‌ای هایی می دانید که برای عقده گشایی به جنگ پرداخته اند.

بد نیست از شما تعریفی برای شهادت بخواهیم؟ شما چگونه آن را می بینید؟

اگر این افراد سر شناس را نام می برم بخاطر این است که بیشتر ابعاد شخصیتشان تشریح شده و لازم است بدانید از این نمونه ما در جنگ بسیار داشته ای که هنوز هیچ هنرمندی موفق به نمایش و تشریح آنها نشده است.

سخن کوتاه می کنم و سعی می کنم در آینده با توجه به این دیدگاه شما به تماشای فیلمهای گذشته‌تان بنشینم تا بهتر بفهمم هویت واقعی شما را.

بد نیست با تحلیل شخصیت شما بفهمیم شما عقده ای هستی یا مردم.

این تفکر گویی در سینمای ما بسیار عمیق‌تر رسوخ کرده است چرا که همین تفکر تندخویی را متاسفانه در فیلم دروغین "فرزند صبح" آقای افخمی و در ترسیم شخصیت حضرت روح الله نیز مشاهده می کنم. 

/ 7 نظر / 31 بازدید
آق علی

سلام من راستش دیشب همین که ایشون رو دیدم تلویزیون رو خاموش کردم - ایشون روزی در دیدار کارگردانان با رهبری معظم حاضر شد با حجابی مناسب(حجابی غیر از حجاب معمول ایشون) و سخنانی که هیچ کدام در فیلمهایشان دیده نمی شود. فیلمهایی که یک سر سوزن درونشون درد و دغدغه دین و فرهنگ مشاهده نمیشه و مثل اینه که کاملاً با موضوعاتی دیکته شده شبیه به موضوعات فیلم های فارسی وان ساخته شده اند. به نظر من مطرح کردن و حتی نقد کردن اینچنین انسانهایی چیزی نیست مگر بزرگ کردن اونها موفق باشید علی یارت

میثم

سلام؛ متاسفانه هفت را ندیدم. شما مثل این که علاقه ی زیادی به سینما دارید؟ بر قرار باشید

علی

با سلام برام جالبه بدونم که تهمینه میلانی در کدام دیدار و وچه تاریخی به دیدار رهبر معظم انقلاب رفت؟

رهگذر...

چی بگم؟؟؟!!! کاش کم کم همین مردم ما( به قول بعضی ها آره) از خواب غفلت بیدار شن و بیشتر به حرفای مقام معظم رهبری گوش بدن زیرا رفته رفته داره حق لز باطل نمایان میشه و گمراهان و منافقین و... خودشونو دارند نشون میدن. انشاالله که ما هم جز هدایت شده ها باشیم نه ضالین. یاحق.

منیره

سلام من هم واقعا متاسف شدم. بعد از تمام شدن برنامه افسوس خوردم به خاطر وقتی که گذاشتم و صحبتاشو گوش کردم.

سید حسین

ایران سرشار از استعدادهای نهفته است و مردمان خوبی دارد . هرچند که عده عمده ای نیز از این قاعده جدا هستند و سود جو و فرصت طلب هستند . اما واقعیتی که نمیتوان کتمان کرد این است که متاسفانه اکثر کسانی که در راس کار هستند عقده ای هستند و حرف خانم میلانی تا حدودی درست است . هرچند که در کل نمیتوان تایید کرد .